امروز   سه شنبه ۱۳۹۸/۴/۴ - ۱۱:۱۵
با اشاره به بیانات رهبری دلیر:

نماز جمعه مختص یک فکر و یا سلیقه نیست

کد خبر :   12101 ۱۳۹۴/۱۰/۱۹ بازدید :   39

یک مدرس فلسفه عالی و عرفان در حوزه قم گفت: ما باید توصیه‌های مقام معظم رهبری را برای جذب جوانان به نمازجمعه جدی بگیریم. نماز جمعه محل حضور تمام گروه‌ها و بندگان خداست و مختص یک فکر و یا سلیقه نیست.

به گزارش نسل انقلاب؛ حجت‌الاسلام والمسلمین بهرام دلیر با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به ائمه جمعه با بیان این‌که «متاسفانه بداخلاقی‌هایی را در جامعه می‌بینیم که همین بداخلاقی‌ها گاهی سبب ریزش افراد از نماز جمعه می‌شود» اظهار کرد: نسل جوان امروز تحصیل کرده است و این خردمندی که در نسل امروز وجود دارد در قبل از انقلاب نبوده است و در گذشته احساسات بیشتر از خردمندی بوده است. اما امروز بحث‌های دانش و خردمندی در جامعه موج می‌زند و لذا ائمه محترم جمعه در خطبه‌های خود باید به گونه‌ای سخن بگویند که پارادوکسی وجود نداشته باشند.

وی ادامه داد: خطبای نماز جمعه بایسته و شایسته است در مقام تقویت انسجام داخلی برآمده و مانع گسست‌های اجتماعی شوند و سعی وافر داشته باشند که خود را آراسته به فضایل اخلاقی کرده و از رذائل اخلاقی خود را پیراسته نمایند روشن است که بیدار دلان توان بیداری خفتگان را دارند چرا که خفته کی کند خفته را بیدار.

دلیر اظهار کرد: تمام نمازگزاران با گرایش‌های سیاسی به مصلا می‌آیند که آپدیت شوند و ویروس‌های اخلاقی و معنوی را از بین ببرند وای بدان روزی که خود خطیب مبتلا به ویروس جناحی شود.

وی گفت: گاها خطبای ما در نماز جمعه دچار پارادوکس می‌شوند. مثلا به تمام گروه‌هایی که در راستای سلیقه خود نیستند می‌تازند و بد می‌گویند و خیلی از حرف‌هایی که نباید بگویند را می‌گویند آن‌گاه در پایان نماز جمعه همه را به وحدت دعوت می‌کنند. خطیب جمعه نباید گروه‌هایی که جزء خانواده نظام هستند و به اصل ولایت فقیه و قانون اساسی جمهوری اسلامی باور دارند و فقط سلیقه آن‌ها را بر نمی‌تابند در گروه شیطان بدانند و یا حمله‌هایی به آن‌ها داشته باشد که این حمله سبب ریزش و یا کاهش نفرات نمازگزار می‌شود.

این مدرس درس خارج فقه واصول یادآور شد: برخی از سخنان به جز گسست‌های اجتماعی و از هم پاشیدن وحدت کلمه چیز دیگری در بر ندارد، لذا در بحث‌های فرهنگی، اخلاق باید حفظ شود. در کشورهای پیشرفته این امر جا افتاده است که فردی که غایب است پشت سر او نباید حرف زد.

وی گفت: تریبون نماز جمعه جای حزب و رقابت‌های انتخاباتی نیست. در نماز جمعه باید افراد را به تقوا، پرهیزگاری، پارسایی، صداقت و فرهنگ دعوت کنیم نه اینکه صرفا مصادیق سیاسی خود را بیان کنیم.

 

دلیر تصریح کرد: امام جمعه به عنوان پدر تمام گروه‌ها و بزرگ تمام خانواده‌هایی است که در نظام نفس می‌کشند. متاسفانه برخی خطبای نماز جمعه به خاطر شخصیت حقیقی کمی که دارند آن شخصیت حقوقی خود را ذبح می‌کنند و به مسئولیت‌های خود عمل نمی‌کنند. خطبای نماز جمعه بداخلاقی رواج ندهند و به گروه‌های رقیب حمله نکنند. رقیب و دشمن ایران در خارج از مرزهاست و دشمن این سرزمین و ملت، اسرائیل و امثال آن‌هاست. خطیبی که سخنانش بوی خدا می‌دهد نباید به خاطر خدا به مومنین تهمت بزند و مومنی را از از شیاطین بداند این گونه رفتارها خدایی نیست.

وی ادامه داد: ما باید توصیه‌های مقام معظم رهبری را برای جذب جوانان به نماز جمعه جدی بگیریم. نماز جمعه محل حضور تمام گروه‌ها و بندگان خداست و مختص یک فکر و یا سلیقه نیست. تمام سلایق مختلف همه به مبدا و معاد معتقد هستند و نظام جمهوری اسلامی ایران را باور دارند و همه باید در نماز جمعه شرکت کنند. برخی از خطبای نماز جمعه کاری کرده‌اند که هر کس خلاف سلیقه آن‌هاست در نماز جمعه حاضر نشود. ما باید تا دیر نشده برای جذب جوانان اقداماتی کنیم.

این مدرس درس خارج فقه واصول تاکید کرد: برخی از نمونه‌های بداخلاقی را می‌توان در به آتش کشیدن سفارت عربستان و کنسولگری این کشور ببینیم. متاسفانه برخی با احساسات خودسرانه کاری کرده‌اند که عقلانیت در این بازی ذبح شود. تمام خطبا باید این حرکت را محکوم کنند و نیایند از فردا این حرکت نابخردانه را توجیه کنند. بداخلاقی باید در هر حالتی محکوم شود این اعمال هرگز قابل توجیه نیست و دنیای امروز چنین رفتارهایی را بر نمی‌تابد. امیدواریم که خطبا این توصیه‌ها را جدی بگیرند.

دلیر تاکید کرد: خطبای نماز جمعه نباید یک سلیقه را به اجبار تحمیل کنند و آن‌ها باید بحث‌های دینی، علمی و اخلاقی را ترویج نمایند و اگر می‌خواهند سیاستی را محکوم کنند آن سیاست سیاست‌های اشغالگری اسرائیل و نظام سلطه است نه اینکه بیایند به افرادی که در داخل هستند بتازند. ما اگر نمازهای جمعه آیت الله طالقانی و دستغیب را امروز هم گوش کنیم بسیار اثرگذار است چه شده است که دعوت خطبای ما در حوزه اخلاق دیگر پاسخگو نیست چرا آن‌ها در پایان نماز جمعه همه را به وحدت دعوت می‌کنند اما در متن خطبه‌های آن‌ها تفرقه می‌بینیم.

وی در ادامه در رابطه با بحث سبک زندگی در حوزه دینی با اشاره به سخن علامه طباطبایی که "همت دین این است که آدمی را به تفکر و تعقل وادارد " اظهار کرد: مطالعه در سبک زندگی اسلامی بسیار مهم است . متاسفانه در جمهوری اسلامی ایران نشر کتاب بسیار فاجعه است. ما اگر می‌خواهیم فرهنگ خود را حفظ کنیم باید ابتدا با آن آشنا شویم. چطور فردی که با فرهنگ خود آشنا نیست می‌تواند فرهنگ جدیدی را شکل دهد. اگر می‌خواهیم سبک زندگی پیامبر (ص) و مولا امیرالمومنین(ع) در جامعه پیاده شود باید تفکر و تعقل را در دستور کار خود قرار بدهیم.

مدرس فلسفه عالی و عرفان در حوزه قم یادآور شد: کدام خطیب نماز جمعه است که سیره سیاسی، اجتماعی، خانوادگی و مدیریتی پیامبر اعظم را در خطبه‌های نماز جمعه خود بگوید و یا کدام یک از خطبای ما محور سخن خود را نهج‌البلاغه حضرت علی (ع) قرار داده است. به گمان من وقتی درصد مطالعه و نشر کتاب پایین می‌آید این گونه در جامعه به مشکل می‌خوریم متاسفانه ناشران در جامعه در حال بسته شدن هستند. در نماز جمعه باید به ترویج مطالعه و فرهنگ بپردازیم. در کدام یک از سبک‌های قرآنی ما آمده است که در نماز جمعه به مومنین تهمت و یا اتهام بزنیم.

دلیر گفت: کدام سبک اسلامی است که به مومنین بد بگوید؟ در حالی که آن مسلمان حاضر نیست و اجازه دفاع از خود ندارد. متاسفانه غالب حمله خطبای نماز جمعه ما به منافقان و کفار نیست بلکه غالب این حمله‌ها برای مومنین و مومنات است. خطبای نماز جمعه ما می‌توانند با ترویج فرهنگ درست در جامعه مسائلی همچون مطالعه را در جامعه افزایش بدهند و بهتر است که در خطبه‌های نماز جمعه تفسیر نهج البلاغه و یا معرفی کتاب‌های خوب در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: در بحث فرهنگ هم باید فرهنگ ایرانی و اسلامی را ترویج بدهیم اگر در پیرامون این مباحث صحبت کنیم خواه ناخواه آثار مثبت آن را می‌بینیم ولی متاسفانه تریبون‌های نماز جمعه ما خیلی سیاست زده شده است به طوری که دیانت و پارسایی و تقوا در مقابل سیاست ذبح شده است و متاسفانه در تریبون‌های نماز جمعه به سیاست زدگی دچار شده‌ایم که این سبب آفت در زندگی امروز شده است.

نظرات

نظری برای این خبر ثبت نشده است.
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • نسل انقلاب مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • نسل انقلاب از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
CAPTCHA Image
Refresh Image